İçerik Yönetimi & Metin Yazarlığı

Güncel bilgiler ile kullanıcılara ulaşın
Content Is The King! (İçerik Kraldır!)
-Bill Gates

Yazı ve yazmak ile ilgili bugüne kadar birçok şey söylenmiş ve birçok farklı fikir ortaya atılmıştır. Bugün ise özellikle dijital reklam ve pazarlama alanında yazı ile ilgili belirtilmiş en önemli fikir; ‘içerik kraldır’ (content is the king) sözüdür. Peki bu neyi ifade etmektedir?

İçerik; internet ortamında özellikle de pazarlama 4.0 dönemini yaşadığımız bugünlerde gerek web sitelerinde gerek sosyal mecralarda gerekse de mailing sisteminde yayınlanmakta olan metin, video ve görsellerin tamamıdır. Her bir içerik; markaya, anlatmak istediği konuya ve paylaşmak istediği bilgiye özgü benzersiz ve ilgi çekici bir şekilde oluşturulmaktadır.

icerik-editoru

Herkesin yazı yazdığı, video ve fotoğraf çektiği günümüzde bu işi neden profesyoneller yapmalıdır?

İçerik, markanın; tarzına, gelecek planlarına, hedef kitlesine ve geliştirdiği üsluba göre özel oluşturulmaktadır. Her sektörün farklı jargonu, farklı anlatım özellikleri ve farklı demografik özelliklerde hedef kitlesi bulunmaktadır. Bu nedenle oluşturulan içerikler bu özelliklere göre geliştirilmektedir.

Reklam ve tanıtım faaliyetlerinin insan odaklı sürdürüldüğü günümüzde özellikle de dijital dünyada hedef kitle, müşteri olarak değil; nefes alan, duyguları olan ve deneyim yaşaması gereken insanlar olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte sunulan hizmet ya da satılan ürün ise deneyim olarak tanımlanmakta ve insanlara bu şekilde aktarılmaktadır. Bu nedenle web sitelerinde sadece hakkımızda bölümü ve iletişim bilgileri yeterli olmamaktadır. İnsanlara ilginç ve yeni bilgiler sunmak, farklı bakış açıları kazandırmak gerekmektedir. Bunların yanı sıra hangi sektörde olursa olsun her markanın bir hikayesi vardır ve insanların bu hikâyeyi bilmesi onların marka ile duygusal bağ kurmasını sağlamaktadır. Bu nedenle markanızın reklam faaliyetlerini sürdürdüğünüz her mecrada gerek metin gerekse de görsel materyallerin profesyonel bir şekilde oluşturulması gerekmektedir. Öyle ki insanların yaklaşık %60’ı web sitesinde bir içeriği okuduktan sonra markaya karşı çok daha pozitif bir yaklaşım içerisinde olmaktadır.

Hali hazırda bir web siteniz var ve en son içeriği ne zaman girdiğinizi dahi unuttunuz mu? Ya da yeni bir marka oluşturdunuz ve yepyeni bir web siteniz mi var? Her iki durumda da ihtiyacınız olan başlıca şey özgün ve kaliteli içeriktir. Markanız ile ilgili hedef kitlenizin ihtiyacı olan tüm bilgilerin metin, fotoğraf ve video içerikler ile paylaşılması gerekmektedir.

Web Sitenizde İçerik Neden Önemli?

  • • Hedef kitlenizin çok daha hızlı bir şekilde web sitesine ulaşması,
  • • Marka bilinirliğinin arttırılması,
  • • Sektördeki tecrübelerin kanıtlanması,
  • • Hedef kitlede güven duygusu oluşturmak,
  • • Sektörde otorite haline gelmek,
  • • Yeni kitle kazanmak,
  • • Potansiyel kitlenin sorunlarına çözüm üreterek sadık ziyaretçiler oluşturmak,
  • • SEO uyumlu içerikler ile harika bir backlink inşası oluşturmak,
  • • Marka ile iletişim kurmaya teşvik etmek,

SEO Stratejisi İçin İçeriğin Önemi Nedir?

Bugün SEO stratejisi için içeriğin önemi büyüktür. İçeriği olmayan bir web sitesinin arama motorları tarafından fark edilmesi ya da değerli kılınarak üst sıralara taşınmasının imkânı yoktur. Markanızı hedef kitleye tanıtmanın en iyi yolu olan içerik aynı zamanda arama motorları tarafından web sitenizin değerli kılınmasını ve bu sayede yeni kitlelere ulaşmanızı da sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle On-Page SEO çalışmalarının nitelikli bir şekilde sonuç vermesi için içeriklerin profesyonel bir şekilde hazırlanması ve web sitenize SEO uyumlu bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Eskiden devasa bir kütüphane olan internet, günümüzde interaktif bir mecra haline gelmiştir. Bu nedenle her internet kullanıcısı her alanda birçok içerik üretmektedir. Web sitenizde yayınlanan içeriklerin dijital evrende salınıp kara delikte kaybolmaması adına profesyonel ve SEO uyumlu bir şekilde oluşturulması gerekmektedir.

Metin Yazarlığı Nedir?

Hangi sektörde olursa olsun her firmanın çalışanları kendi alanlarındaki her konu hakkında bilgi sahibi olmak durumundadır. Unutmayın ki; bilmek ve anlatabilmek farklıdır. Bu nedenle metin yazarlığı, hangi alanda olursa olsun nesnel bilgiyi en ilgi çekici şekilde anlatabilme disiplinine dayalıdır. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ihtiyaçları olan bilgi edinmelerinin yanı sıra başka içeriklerinizi de merak etmeleri gerekmektedir. Profesyonelce yazılmış bir içerik ile ziyaretçilerinizin web sitenizde çok daha uzun süre kalması sağlanmaktadır. Bütünleşik pazarlama teknikleri içerisinde yer alan bu yöntem ile ziyaretçilerinizin web sitenizdeki içerikleri sosyal mecralarda paylaşmasını sağlamakla birlikte web siteniz için yeni ziyaretçi kitleleri oluşturmaktadır.

Dijital pazarlama sürecinden önce markaların edinebildiği bilgilere insanlar ulaşamamakta ve bu durum bilgi asimetrisine yol açmaktaydı. Günümüzde her bilginin doğru bir şekilde paylaşılması ile bu asimetri faktörü ortadan kalkmaktadır. Bunun sonucunda da rekabet her geçen gün artmaktadır. İçerik çağından yaşadığımız bu dönemde insanlar için eğlenceli, ilgi çekici, yararlı ve benzersiz içerikler yayınlayarak web sitenizi çok daha değerli ve zengin kılmak mümkündür.

SEO Uyumlu Metin Nasıl Olmalıdır?

Başta Google arama motoru olmak üzeri tüm arama motorları web sitesi içeriklerinin minimum 500 kelime olması gerektiğini ve alt başlıkların yer alması gerektiğini belirtmektedir. Aynı zamanda içerikler özgün ve ilginç olması gerekmektedir. SEO stratejisi içerisinde yer alan içeriklerin sürekli güncel tutulması ve yenilenmesi gerekmektedir. Böylece web sitesi yaşamsal kılınacaktır. Bununla birlikte içeriklerin uygun benzersiz görsel içerikler ile de güncellenmesi gerekmektedir.